Borová hora: Od doby bronzovej po hoaxovú

(Úvod ku genéze aktivít)

Rok 2002

„Plnohodnotné atraktívne , funkčne a esteticky vyvážené obytné prostredie“ mali mať vytvorené 4 – 6 stavebníci na návrší Borovej hory vo Zvolene, obklopenom rovnomenným arborétom.

(Doplnok k ÚPN HSA Zvolen – Podborová, schválený 26.6.2000)

V akom prostredí to vlastne dostali možnosť vybudovať svoje vily?

  • na travertínovom pahorku utváranom tisícky rokov usádzaním minerálov zo silného, doposiaľ  aktívneho, minerálneho prameňa Jazero;
  • v blízkosti toho istého kultového jazierka, ktoré bublalo v praveku ľudstva, na najvýznamnejšom archeologickom nálezisku archeologicky významného Zvolena;
  • na vzácnom mieste, kde vrstvy usadeného travertínu prestúpené archeologickými kultúrnymi vrstvami sú prirodzenou odkazovou schránkou vývoja krajiny a ľudskej kultúry uprostred Európy.

Ibaže pozor! 

Podzemné (i keď neviditeľné) tisícky rokov pridávané kultúrne vrstvy konzervované v travertíne sú spoločným európskym dedičstvom. Európske etické normy, ktoré sme signovali a sú nadradené legislatíve SR, nepustia. Zaväzujú k ochrane hodnôt.

Keď primátor Zvolena Ing. Vladimír Maňka rozpredával návršie Borovej hory na výstavbu víl, zdvihlo to vlnu pohoršenia medzi Zvolenčanmi so vzťahom k dedičným hodnotám krajiny. Sprostredkúvame niektoré zo stanovísk odborníkov, ktorí pred 20 rokmi upozorňovali primátora na riziká nevratného zániku hodnôt vzácnej lokality.

Apel osobností za Borovú horu
Nový Vpred Žurnál (10.7.2001) - Svätokrádež na Borovej hore

Rok 2012

Pre tých, čo poznáme a pochopili sme hodnoty Borovej hory, je ťažko pochopiteľné ako mohol Ing. Maňka ako predseda BBSK a europoslanec ešte v roku 2012 opäť predávať Borovú horu. 

Banskobystrický kraj chce predať bývalé kúpele Borová hora

Podkladom k zapredávaniu jedného z kultúrnych atribútov krajiny Zvolena bol chybný znalecký posudok. Autorom zmätočného posudku bol vtedajší šéf Stavebného úradu so sídlom na MsÚ vo Zvolene. Podľa onoho posudku bol minerálny prameň Jazero, ktorý dal pôvod javu Borová hora vo Zvolene „záhradným jazierkom murovaným z kameňa v 50. rokoch 20. storočia“. Podobne moderná budova mestských liečebných kúpeľov – pýcha Zvolenčanov mala byť podľa znalca postavená v 50-tych rokoch. Pravdou je, že budovu vo funkcionalistickom štýle dalo postaviť mesto Zvolen podľa projektov rodáka, mestskou stavebnou firmou z mestského rozpočtu, pre mešťanov v 30-tych rokoch. 

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Stiahnuť

Rok 2022

Ako je možné, že ani po dvoch desaťročiach sa k územným dedičom Borovej hory stále nedostáva pravda o hodnotách lokality? Ako je možné, že ani jeden z bývalých predsedov do stratena zaniknutej Komisie pre Borovú horu, medzi členmi zvanej komisia pre riešenia využitia Borovej hory, doteraz nedokáže definovať význam lokality?

Ako je možné, že predstavitelia verejnej správy pri plánovaní budúcnosti európskeho unikátu nedodržujú zákonné postupy pre lokalitu s charakterom prírodnej a kultúrnej pamiatky? Postupom, ktorými plánujú chýba logika a javia sa ako zvrátené. Horšie je, že zákonite by viedli k nevratnému zániku hodnôt.

A vôbec,  ako je možné, že hoaxy ktoré na obyvateľoch skúšajú sa naďalej, i po dvoch desaťročiach môžu stávať pravdou? 

Za Združenie Borová hora
Zora Myslivcová

O zoomorfna plastika nezname nalezove okolnosti – kópia

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Stiahnuť

Borová hora jazierko deti
Foto Št. Macko (prvakniha s ekol. temat na Slov. r. 1969
Krajina Borovej hory. Foto Z. Myslivcová

Podporili nás

Borova hora Zvolen