Borová hora: poznávací program

Z aktivít v roku 780. výročia obnovenia mestských práv Zvolena

Mestský podporný Poznávací program uplatňujeme pri edukačných aktivitách dlhodobo. Zmysel  programu naznačia články publikované v roku 780.výročia obnovenia mestských práv Zvolena v regionálnych novinách MY (v apríli, máji a októbri 2023).

Aby mladí odchodom do cudziny nezanevreli na rodné hniezdo, považujeme za dôležité formovanie vzťahu k mestu od detstva. Efektívne je sprostredkovanie nových poznatkov pútavou formou na tvári miesta.

Zvolenské námestie okrášľuje obrázkové spomínanie

Regionálne noviny MY (10. 10. 2023)

Minerálne jazierko na Borovej učí o prírode aj vývine na Zemi

Regionálne noviny MY (4. 4. 2023)

Borová hora je dokonalé prírodné múzeum

Regionálne noviny MY (10. 5. 2023)

Kúpeľníctvo na Borovej hore má storočnú tradíciu

Regionálne noviny MY (16. 5. 2023)

Borová hora je unikát priamo v meste

Regionálne noviny MY (23. 5. 2023)

Z článkov a z reality vyplýva, že aktivít pre popularizáciu skrytých a viditeľných hodnôt Borovej hory nie je nikdy dosť.

Pre rozpoznávanie zabudnutých dedičných hodnôt krajiny uplatňujeme už roky viacgeneračné rodinné podujatie, ktoré je vlastne škola hrou.

Merkujme si Borovú horu

je zvedavým pátraním rodinných tímov po pravde o Borovej hore,
kde na návrší buble stále ten istý prameň ako v praveku ľudstva.

Zmyslom rodinnej hry je prebúdzanie vzťahu ku vzácne zachovanej lokalite pamäti krajiny prirodzenou formou „z pokolenia na pokolenie“. Hry sa spravidla zúčastňujú päť až desaťročné deti v sprievode niektorého z rodičov, starých rodičov či starších súrodencov. Vychádza zo skúsenosti, že na príjemné zážitky sprostredkované blízkymi v prírode, sa len tak ľahko nezabúda.
Predmetom hry je usmerňované pozorovanie javov v krajine z miesta s pamäťou v širších krajinárskych a kultúrnych súvislostiach.

Pri hre Merkujme si Borovú

Tematické okruhy s indíciami k pátraniu podľa priloženého letáku spred desaťročia sú stále platné. Iba osoby a obsadenie sa aktuálne menia. Aktérmi najbližšieho podujatia môžete byť i vy. Dajte vedieť na e-mail: borovahorazvolen@gmail.com.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Stiahnuť

Infotabule Borová hora

Informačné tabule bývajú obvyklým výstupom bádania pre širokú verejnosť. Účinným spôsobom popularizujú hodnoty krajinného dedičstva návštevníkom chránených území a pamiatok.

V roku 780. výročia obnovenia mestských práv Zvolena však na obnovenie infotabúľ na Borovej mestu nevyšlo. Kvôli sprostredkovaniu základných informácií o hodnotovom komplexe Borovej hory prikladáme archívne podklady pre tabule osadené na návrší Borovej k 770-ke mesta.

Inovované sú zatiaľ v noši. Keď treba, donesieme.

Do videnia na Borovej, priatelia!

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Stiahnuť

Borová hora jazierko deti
Foto Št. Macko (prvakniha s ekol. temat na Slov. r. 1969
Krajina Borovej hory. Foto Z. Myslivcová

Podporili nás

Borova hora Zvolen